Mobilní satelitní spojení

MSS je typ satelitního spojení, které funguje za pohybu terminálů nebo ho lze zřídit během několika minut. Zaměření na satelit buď není vůbec třeba, protože terminál používá všesměrovou anténu, nebo je zaměření automatické, případně ho lze udělat ručně velice snadno a rychle. Obvykle se pojem mobilního spojení používá pro systémy pracující v tzv. L-bandu (kmitočtové pásmo 1-2 GHz). Sem patří satelity typu Iridium, Globalstar, Inmarsat, Thuraya a další. Nově lze ale mobilní spojení provozovat i v Ku-band (kmitočtové pásmo 11 – 14,5 GHz) při použití antén s automatickým zaměřením nebo dokonce sledováním satelitu za pohybu. Hovoříme o tzv. SOTM – satcom-on-the-move nebo o SOTP – satcom-on-the-pause. Od roku 2015 sem patří i spojení v pásmu Ka-band (18-30 GHz) realizované přes satelity Global Xpress společnosti Inmarsat. Již dříve ale začalo být používáno zejména pro armádní účely – např. pro spojení s bezpilotními prostředky.

Z pohledu aplikací a přenosových rychlostí je kmitočtové pásmo L-band využíváno zejména pro telefonii, terminály Inmarsat BGAN ale nabízejí i přenos dat na rychlosti až 700 kbit/s. Ku-band je používán pro spojení typu VSAT, v případě SOTM jsou ale přenosové rychlosti na uplinku omezeny velikostmi a účinností antén terminálu. Global X-Press v Ka-band nabízí rychlosti až 50/5 Mbit/s s anténami terminálů do 1 m v průměru, ale ty ceny ..

Nově je zde samozřejmě Starlink – z pohledu rychlostí, latence a ceny za objem dat zatím nemá mezi satelitními způsoby připojení konkurenci. Uvidíme za pár let, až bude komerně k dispozici více sítí – jako OneWeb nebo Kuiper (Amazon). OneWeb už je otestován do letadel – asi to nebude služba pro koncové uživatele, ale pro velké firmy, vlády (podobně jako O3b společnosti SES).