Instalace terminálu Tooway
ke stažení:
Tooway s modemem_SB2 nebo PRO – bez Wifi
Tooway s modemem SB2+ – s vlastní WiFi
1. Kompletace antény terminálu Kasat
- 1. Připravte si díly pro montáž držáku paraboly
- 2. Kruhový segment umístěte dovnitř držáku, mechanismus pro nastavování azimutu a elevace zvenku, díly spojte pomocí šroubů
- 3. Natočte mechanismus ryskou na hodnotu 90° na stupnici držáku a utáhněte šrouby
- 4. Nasaďte třmeny pro upevnění držáku na trubku anténního stojanu nebo držáku
- 5. Nasaďte reflektor antény tak, aby seděly vzájemně otvory pro spojovací šrouby, osaďte šrouby a s citem je dotáhněte
- 6. Zkompletujte dvojité ráhno antény s držákem venkovní jednotky TRIA. Pozor na správné natočení ramen tak, aby později bylo možné nasadit a přišroubovat ráhno k reflektoru – viz. bod 8
- 7. Nasaďte anténu na připravený stojan nebo držák antény tak, aby zrcadlo směřovalo na azimut satelitu, dotáhněte třmeny tak, aby anténa neklouzala dolů, ale bylo možno s ní otáčet. Anténa
musí být umístěna tak, aby měla ničím nestíněný výhled na satelit. Je třeba počítat i růstem dřevin, případně s přesahem střechy, která by mohla stínit vrchní část paraboly.
- 8. Nasaďte do spodní části antény dvojité ráhno a přišroubujte ho
- 9. Upevněte na konec dvojitého ráhna jednotku TRIA, propojte zemnící svorku TRIA s držákem antény dodaným ochranným vodičem žluto
zelené barvy, ke koaxiálnímu konektoru TX připojte dodaný koaxiální kabel.
- 10. Kabel je třeba vést tak, aby po něm nezatékala voda do domu, na anténě nechat zálohu pro případnou výměnu konektoru. Po dokončení instalace
antény připojte vnitřní konec koaxiálního kabelu k vypnutému satelitnímu modemu.
nakonec dobře zaizolujte F konektor proti vodě – bílá páska přes vulkanizační pásku zajistí celoroční stálost
HW dodávaný od listopadu 2015 používá jinou TRIA jednotku. Instalace je rozdílná:
před připojením F konektoru navlékněte krytku na koax.
přišroubujte a dobře utáhněte konektor, přetáhněte krytku až na doraz. zajistěte ji páskou proti posunutí
nakonec připojte ochranný vodič a upevněte koax i ochranný vodič sponami k ráhnu antény
2. zaměření antény a aktivace účtu
Satelit je zhruba na jihu, tedy tam, kde se kolem 12.00 hod. zimního nebo 13.00 hod. letního času na obloze nachází Slunce. Potřebný výhled k obloze je v ČR pod úhlem 31° až 34°. Obecně platí, že vzdálenost překážky od antény by měla být min. dvojnásobkem výšky překážky vzhledem k poloze antény. Nepracujte za špatného počasí – změny útlumu v atmosféře by mohly ovlivnit přesnost zaměření. Který přijímaný paprsek satelitu KASAT je nejsilnější v dané lokalitě zjistíte na: http://finder.tooway-instal.com/fixe/pages/index.html
Nasměrujte anténu tak, aby spodní ráhno bylo ve směru na předpokládanou pozici satelitu. Utáhněte třmeny anténního držáku tak, aby anténa držela v elevaci, ale bylo možno s ní trochu pohybovat v azimutu. Nastavte elevaci antény na hodnotu dle polohy antény v ČR. Jeden dílek stupnice = 2°. Při chybě nastavení o 1° bude satelitní signál dost silný k jeho zachycení. Elevace je určena vzájemnou polohou okraje segmentu proti stupnici – to ale platí jen v případě, že držák antény je kolmo k zemi.
Připojte PC dodaným Ethernetovým kabelem k modemu.Připojte k satelitnímu modemu napájecí zdroj a připojte zdroj k síti 230V/50Hz
Na PC nastavte v okně: „Síť a Internet/Centrum síťových připojení/Změnit nastavení adaptéru/Ethernet adaptér“ IP adresu v režimu DHCP, satelitní modem přidělí adresu automaticky.
Spusťte webový prohlížeč – doporučujeme Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera (nedoporučujeme Internet Explorer)
V prohlížeči zadejte adresu http://192.168.100.1/install
http://finder.tooway-instal.com/fixe/pages/index.html
V grafickém rozhraní modemu klikněte na políčko pod ikonou satelitního paprsku té barvy, která odpovídá poloze antény a pokrytí signálem ze satelitu. V Čechách lze zaměřit anténu nejčastěji na fialový spot, na Moravě na modrý. Lze ale zvolit i oranžový v severních, resp. zelený v západních Čechách. Klikněte na šipku pod obrázky.
Nyní máte možnost vidět hodnotu odstupu přijímaného signálu od šumu. Hodnoty jsou průměrné za několik vteřin, takže nastavování antény podle údaje SNR je obtížné. Slouží spíše pro indikaci dosaženého maxima a současného stavu.
U dosud nezaměřené antény tam bude hodnota=0. Přejděte proto k anténě a zaměřujte podle akustické signalizace.
TRIA je zapnut a slyšíte periodické pípání. Pomalu jeďte anténou v azimutu točením na anténním držáku v rozsahu předpokládané polohy satelitu. Při jeho nalezení uslyšíte zazvonění. Utáhněte třmeny a dále hledejte maximum signálu pomocí jemného ladění šroubem azimutu – viz. obrázek níže. Pokud satelit nenaleznete, změňte nastavení elevace o 1° až 2° a postup opakujte. Po nalezení nejvyššího tónu v jedné rovině zafixujte polohu dotažením aretačních šroubů a postup opakujte v druhé rovině. Máte-li možnost sledovat i hodnotu RX SNR na obrazovce PC, hledejte nejvyšší hodnotu. Ta je zobrazena v hodnotě Peak Rx SNR. Pro vynulování měřiče stačí zakrýt dlaní ozařovač antény na min. 7 vteřin a postup opakovat.
Pro ověření přesného zaměření antény lze použít hodnoty TRIA. Při zaměřování za dobrého počasí by hodnota TX RF Power měla být kolem 29-30 dBm u služeb s uploadem 4 Mbit/s a kolem 26-27 dBm u služby s uploadem 1 Mbit/s. Vyšší hodnoty znamenají, že vysílač vysílá vyšším výkonem, aby dorovnal ztrátu zaměření antény (může ale také znamenat špatné počasí v oblasti antény HUB).
Záleží samozřejmě i na satelitním pokrytí, ale rozdíl by neměl být větší než 1-2 dB. Jinak by vzhledem k výkonu vysílače nebyla zabezpečena potřebná záloha výkonu pro špatné počasí.
Zkontrolovat rovněž můžeme hodnotu TX IF Power – tedy výkon na konektoru modemu. Běžná hodnota s kabelem 20-30 m je kolem -26 až -27 dBm, resp. -29 až -30 dBm s kabelem délky 50 m. Hodnota vyšší o 5 a více 10 dB svědčí o problému s koaxiálním kabelem.
Když je anténa zaměřena na maximum v azimutu i elevaci a aretační šrouby utaženy bez poklesu signálu, je terminál připraven k aktivaci služby. Stačí restartovat modem vypnutím a zapnutím síťového zdroje. Po opětovném startu modemu a otevření jeho webového rozhraní na adrese http://192.168.100.1 můžeme sledovat proces přihlášení modemu k síti.
Modem hledá paprsek s nejsilnějším signálem a snaží se o přihlášení ke stanici HUB. Přitom prochází fázemi: · Scanning – Syncing – Ranging – Ranged – Network entry – Online – DHCP – Online
Po dokončení přihlášení svítí kontrolky RX i TX, je-li připojený kabel Ethernet k zapnutému PC, svítí všechny čtyři LED diody.
V okamžiku, kdy je modem online, můžeme aktivovat zařízení i službu.
V prohlížeči zadejte adresu http://welcome.skylogicnet.com/ a otevře se stránka stanice HUB poskytovatele služby. Pokud nejste přesměrováni automaticky, můžete zadat přímo http://selfact.skylogicnet.com/ . Lze také jednoduše napsat např. www.seznam.cz a systém by měl spojení přesměrovat na aktivační stránku.
Klikněte na odkaz „here“ a otevře se stránka pro kontrolu parametrů..
Pokud je vše v pořádku, uvidíte zeleně hodnoty SNR. Pokud by hodnoty byly nízké, je třeba se vrátit a zaměření antény dostavit na maximum, případně zkontrolovat volný výhled na satelit, bouřkový mrak ve směru zaměření apod. Je-li status „OK“, klikněte na odkaz „continue“ a otevře se stránka pro zadání aktivačních údajů.
Zadejte aktivační údaje, které jste dostali od svého poskytovatele služby a klikněte na políčko „Save“
Následně obdržíte potvrzení o úspěšné aktivaci. Pokud uděláte chybu při zadání aktivačních údajů, systém ohlásí a chybu a umožní opakování.
Po úspěšné aktivaci restartujte modem vypnutím a zapnutím napájecího zdroje. Počítač by měl obdržet nastavení od satelitního systému, což indikuje připojením k internetu.
Někdy se může stát, že po přihlášení začne modem stahovat aktualizaci softwaru. V tom případě bliká kontrolka RX dlouze. Operace může trvat několik minut a je ukončena restartem modemu.
Pokud otevřete na PC v nabídce „Příslušenství“ okno „Příkazový řádek“ a zadáte příkaz „ipconfig“, uvidíte ve výpisu IP adresu PC a bránu do Internetu z rozsahu 95.210.x.x. V případě problémů doporučujeme restartovat PC.
Pro kontrolu parametrů terminálu a objem dat k zakoupené službě můžete otevřít stránku na adrese:
http://checkportal.skylogic.com
Přímý odkaz na měření je: http://speedprobe.skylogic.com/
Měření provádějte vždy s počítačem připojeným přímo k satelitnímu modemu kabelem Ethernet a ujistěte se, že PC v té době neprovádí antivirovou kontrolu, update softwaru nebo jiné plánované úlohy.
Pokud výsledek neodpovídá, zkontrolujte nejprve ve „Správci úloh systému Windows“ využití procesoru PC a případně přes nabídku „Procesy“ ukončete nepotřebné běžící aplikace.