Skywan

SKYWAN – MF-TDMA MESH od ND SATCOM

Technologie Skywan je nejdokonalejší systém VSAT z kategorie řešení MF-TDMA.

Skywan série 7000 nepotřebuje velkou a drahou stanici HUB. Síť je řízena modemem MASTER. Konfigurace sítě je prováděna a provoz monitorován pomocí Sky NMS network management systém. K samotnému provozu sítě ale NMS nemusí běžet.

Topologie může jako jediné TDMA řešení být tzv. Full-MESH  – každý terminál může komunikovat s každým jedním satelitním skokem bez průchodu signálu přes stanici HUB, případně STAR – tedy typické hvězda, kdy veškeré komunikace musejí procházet stanicí HUB.  Aby bylo možné zajistit na TDMA konstantní zpoždění, umí Skywan na rozdíl od jiných řešení rozdělit pásmo na real-timové a non-real-timové. Pakety VoIP pak mají svoje pevné pořadí v time-slotech a nedochází k rozptylu zpoždění (jitter).

Přenosová kapacita sítě je až 8 x 10 Mbit/s – 8 nosných, každá s rychlostí až 10 Mbit/s – podle modulace, resp. 6 MS/s. Modemy mohou přijímat na vlastní vysílací frekvenci a proto mohou komunikovat s jinými modemy bez cesty signálu přes HUB.

TDMA plánovač paketů v modemu IDU 7000 MASTER zaručuje provoz realtimových aplikací v požadované kvalitě. Systém je vybaven dynamickým routováním OSPF, TCP akcelerací, šifrováním satelitním linky skywan, automatickou regulací vysílacího výkonu všech terminálů v síti. Na IP úrovni je k dispozici nastavení QoS podle typu provozu, adres a portů. Při použití radiové části ND Satcom je k dispozici monitoring parametrů vnější jednotky.

Novější řešení s technologií Skywan 5G používá přijímač typu DVB-S2, správa je založena na webovém rozhraní. Modemy jsou levnější, nenabízejí kanály typu frame-relay.skywan testy modemů