Satelitní novinky a zajímavosti

Ztráta jedné dávky satelitů Starlik

Ve čtvrtek 3. února ve 13.13 hodin. EST, Falcon 9 vypustil 49 satelitů Starlink na nízkou oběžnou dráhu Země z Launch Complex 39A (LC-39A) v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Druhý stupeň Falconu 9 rozmístil satelity na zamýšlenou oběžnou dráhu s perigeem přibližně 210 kilometrů nad Zemí a každý satelit dosáhl řízeného letu.

Bohužel, družice rozmístěné ve čtvrtek byly v pátek výrazně ovlivněny geomagnetickou bouří. Tyto bouře způsobují oteplování atmosféry a zvýšení hustoty atmosféry v našich malých nadmořských výškách. Palubní GPS naznačuje, že závažnost bouře způsobila, že se atmosférický odpor zvýšil až o 50 procent výše než při předchozích startech. Tým Starlink nařídil satelitům do bezpečného režimu, ve kterém létaly bokem (jako list papíru), aby se minimalizoval odpor vzduchu – aby se účinně „skryly před bouří“ – a pokračoval v úzké spolupráci s 18. vesmírnou jednotkou Space Force. Řídí Squadron a LeoLabs, aby poskytovaly aktualizace na satelitech na základě pozemních radarů.

Předběžná analýza ukazuje, že zvýšený odpor v nízkých nadmořských výškách zabránil družicím opustit bezpečný režim a zahájit manévry s přechodem na vyšší oběžné dráhy a až 40 družic se vrátí nebo již znovu vstoupilo do zemské atmosféry. Družice nacházející se na oběžné dráze představují nulové riziko kolize s jinými družicemi a podle návrhu zanikají při opětovném vstupu do atmosféry – to znamená, že nevznikají žádné orbitální úlomky a žádné části družice nenarazí na zem.