FAQ – Otázky a odpovědi ohledně problémů se satelitním připojením:
- Instalací satelitního kompletu
- IP adresou
- Přenosovou rychlostí a latencí (zpožděním)
- Možností dočasně přerušit službu, abych neplatil měsíční paušál zbytečně?
- Odesíláním emailů
- Telefonováním přes satelit
- Sledováním bezpečnostních kamer
- Nastavením parametrů komunikace
- VPN připojením
- Příjmem TV na anténu Tooway
- Blokováním přístupu na některé české weby
- Zobrazování zahraničních reklam
- Rozdělením přenosového pásma mezi klienty za modemem
- Obecným problémem připojení k internetu
- Vlivem počasí na přenosovou rychlost a dostupnost služby
Instalace kompletu:
Oproti předchozí verzi terminálu Tooway je Kasat určen pro samoinstalaci. Venkovní jednotka je vybavena akustickou signalizací zaměření antény, která se zapíná z modemu přes webové rozhraní. Anténu tak lze zaměřit během několika minut. Pro jednoduchost stačí k propojení antény s modemem jen jeden koaxiální kabel pro vysílání, příjem i napájení venkovní jednotky. Kabel musí mít min. 1 mm průměr vnitřního vodiče a má mít min. dvojité stínění. Do 30 m délky vyhovuje koaxiál typu RG6, do 50 m H125. Na větší vzdálenosti je nutno použít kabel typu PRG11. Vhodnější je vždy použít kratší koaxiál a vzdálenost překlenout kabelem ethernet nebo na Wi-Fi.
IP adresy:
U služeb Tooway, které nemají označení „Pro“ je přidělována dynamicky IP adresa, která není z Internetu dosažitelná. Služby „Pro“ mají IP adresu přidělovanou také dynamicky, ale tyto adresy jsou z Internetu dosažitelné. Veřejná adresa je přidělená na zařízení zákazníka za satelitním modemem (např. Wi-Fi router).
U služeb Avanti Europe Home je služba standardně s privátní adresou, za poplatek je ale možné mít 1x veřejnou IP na satelitním modemu. Zákazník v tom případě může využít služby NAT, kdy je veškerý provoz z internetu překládán na jednu statickou privátní adresu (např. router zákazníka). Jak to funguje je znázorněno zde.
U služeb Avanti Business lze objednat blok veřejných IP adres – např. spojovou síť, kdy jedna adresa je na satelitním modemu a druhá na routeru zákazníka. V tom případě je nutno objednat celkem 4 veřejné IP adresy (adresa sítě – adresa modemu – adresa routeru – broadcast).
Přenosová rychlost Tooway podle aplikací:
Fantastickou přenosovou rychlost terminálu Tooway na KASAT uživatel ocení nejvíce při stahování a odesílání větších souborů přes protokol FTP. Podle služby dosáhne od 5 do 20 Mbit/s při stahování a od 1 do 6 Mbit/s při odesílání souborů.
Kasat lze ale na rozdíl od některých „alternativních“ satelitních připojení k Internetu použít velice dobře i pro telefonování a video např. přes službu Skype. Telefon si „bere“ v průměru kolem 50 kbit/s symetricky. Video v závislosti na rozlišení atd. začne na stovkách kbit/s, ale v krátké době se může dostat i na rychlosti 1 – 1,4 Mbit/s! Na to pozor! Video „žere“ hodně dat….
Při běžném surfování je jako u každého spojení přes satelit na geostacionární dráze patrné počáteční zpoždění dané komunikací na vzdálenost cca 78 000 km (Země-satelit-Země). Odezva na ping je proto standardně v rozsahu 700 až 990 msec (jde o časový multiplex). Pak ale díky integrované akceleraci dojde k rychlému načtení obsahu webu. Orientační měření konektivity doporučujeme dělat pomocí certifikovaného speedmetru provozovatele systému http://speedprobe.skylogicnet.com/ Měření je třeba dělat na počítači, který je přímo připojen k satelitnímu modemu. Ne tedy přes WiFi, kde běžně dochází ke snížení rychlosti. Kdo chce měřit rychlost „do českého Internetu“, tomu lze doporučit měření na speedmetru sítě CESNET http://speedtest.cesnet.cz/ Některé servery jsou pro měření rychlosti přes satelit naprosto nevhodné – jako např. internetprovsechny.cz nebo lupa.cz – používají příliš krátké soubory a projeví se tak doba přenosu paketu na vzdálenost cca 76 000 km.
ukázka výsledků měření:
server | download Mbit/s | upload Mbit/s |
---|---|---|
www.rychlost.cz | 20,2 | 5,2 |
http://speedprobe.skylogicnet.com | 19,7 | 4,6 |
www.speedtest.cesnet.cz | 19,5 | 4,2 |
http://speedtest.net | 19,7 | 4,0 |
www.lupa.cz | 8,1 | 2,2 |
www.internetprovsechny.cz | 5,9 | 2,8 |
Rychlost lze dobře otestovat i na FTP serveru, který nemá nastavené omezení přenosu jednotlivých relací. Doporučujeme provést měření při přenosu souboru velikosti min. 10 MB.
Schopnost terminálu při odesílání dat lze dobře ověřit pomocí videostreamingu na protokolu UDP, který není brzděn přenosem kontrolních paketů. Pro streaming lze např. použít software VLC – samozřejmě je třeba pro vysílání zvolit soubor nahraný v potřebné kvalitě – např. 4, 5, 8 Mbit/s. Internetová TV na rychlosti kolem 700 kbit/s takový soubor neposkytne. Lepší je použít jako zdroj signálu film z DVD.
Pozor ale na VPN, IP tunely, šifrování a přenos aplikací typu vzdálená plocha, Team Viewer, VNC. Zde není možné uplatnit akceleraci a proto se satelitní zpoždění projeví při čekání na každý potvrzovací paket aplikace a rychlost přenosu může klesnout i na desítky kbit/s.
Pro firemní aplikace přes VPN doporučujeme objednávat služby typu „Pro“ (profesionální) a také využít modem typu „Pro“, který má podporu pro komunikace typu layer 2. S běžným modemem nelze např. navázat GRE tunel. Modem „Pro“ lze samozřejmě použít i pro službu typu „Home user“.
Slušných výsledků ze ve VPN dosáhnout při použití protokolu IPSec. Osvědčené řešení je např. se zařízením CISCO ASA. S testy a konfigurací pro satelitní spoje má zkušenosti spol. NetSystem z Liberce
Provozovatel VPN typu OpenVPN, PTTP může vyzkoušet VPN akcelerátor od SABAI TECHNOLOGY
O něco dražší řešení pro akceleraci a kompresi přenosu je dostupné od firmy ONEACCESS
Přerušení služby:
Mohu nechat dočasně přerušit službu, abych neplatil měsíční paušál zbytečně?
Pro zpětnou aktivaci je nutné s dostatečným časovým předstihem požádat o vytvoření nového aktivačního kódu, kterým bude služba opětovně aktivována.
Nová aktivace je zpoplatněna částkou 715,- / 865,- Kč (cena bez DPH / cena s DPH).
Závěr: není možné službu přerušit – pouze zrušit a aktivovat novou.
Problém s odesíláním e-mailů – služba SMTP
občas mají zákazníci problém s přístupem, resp. odesíláním e-mailu přes naše satelitní služby, protože se připojují z jiné sítě, než je síť provozovatele poštovního serveru. Jde o ochranu provozovatele serveru před spamy. Obvykle to lze řešit zabezpečeným připojením. Tedy místo standardních portů 110 pro nastavení pop3, resp. portu 25 pro smtp je třeba nastavit porty pro SSL (např. 995 pro pop3 a 465 pro smtp). Nastavení by měl zákazníkovi umožnit a dodat jeho poskytovatel poštovních služeb. Pokud některý poskytovatel přístup z cizí sítě nechce povolit, je lepší si založit novou schránku na serveru takového poskytovatele, který vlastní přenosovou síť nemá a proto to umožňuje… např. google.com nebo seznam.cz
Telefonování:
Pro telefonii lze využít službu VoIP přes vybrané poskytovatele služeb VoIP. V tom případě dostává VoIP adaptér zákazníka dynamicky přidělovanou veřejnou IP adresu pro signalizaci SIP s VoIP bránou poskytovatele. Např. se službou FAYN můžete volat pomocí IP telefonu se signalizací SIP nebo s pomocí tzv. softwarového telefonu z PC, tabletu, mobilu. Lze samozřejmě využít i Skype pro volání zdarma v síti Skype nebo s předplacenou službou pro volání do terestriálních a GSM sítí…
Připojení bezpečnostních kamer, přenos videa
- sledování videa vysíláného bez tokových kontrol není problém. některé přenosové protokoly ale mohou přenos brzdit čekáním na potvrzení o doručení, kdy se projevuje zpoždění přes satelit
- pro připojení k bezpečnostním kamerám je nutno mít službu s veřejnou IP adresou nebo vytvořené VPN připojení
- některé zkušenosti naleznete na této stránce
Lze nějak upravit nastavení CPE – routeru nebo PC – pro satelitní přenos:
- Satelitní zpoždění může v případě nevhodného nastavení některých parametrů pro internetovou komunikaci způsobit, že přenos bude bržděn čekáním na potvrzovací pakety.
- Také se může stát, že koncové zařízení odesílá pakety dlouhé 1500 B, ale před satelitním modemem je zařízení, které je prodlužuje např. o hlavičky šifrování (stačí WiFi router). Následně dojde k dělení paketů a snižování účinnosti přenosu – tedy rychlosti. Více o této problematice např. v článku o optimalizaci parametrů.
Jak je to s VPN?
- Vysokorychlostní satelitní připojení k Internetu používá tzv. TCP a HTTP akceleraci k potlačení vlivu satelitního zpoždění na řízení přenosové rychlosti na IP. Nicméně použití VPN protokolů, resp. šifrování přenosu, používání IP tunelů většinou neumožňuje tuto akceleraci použít. Přenosová rychlost potom může spadnout z megabitů na desítky kbit/s. Nejde přitom jen o klasickou VPN, ale i aplikace „vzdálená plocha“, „teamviewer“ „VNC“ a pod. Někdy se navíc může vyskytnout i problém s délkou paketů, která není některým routerem v Internetu přenášena. Dochází k fragmentaci paketů, přidávání dalších bytů k původnímu obsahu. Ne vždy musí být původní paket složen zpět. To přitom nesouvisí se samotným satelitním přenosem, ale uživateli se to tak může jevit. Proto je při použití šifrování při přenosu přes satelit aplikaci nejprve odladit – vyzkoušet který protokol splní službu nejlépe, najít optimální délku paketu – tzv. MTU. Více informací na stránkách Cisco
Současný příjem TV z antény Tooway:
Příjem TV signálů na anténu Tooway Kasat je možný při instalaci přídavného držáku LNB a anténního svodu. Je samozřejmě nutné nijak nezasahovat do konstrukce antény a umístění jednotky TRIA. Příjem TV není nabízen jako součást služby, lze jej ale využít. Zájemci o informace ohledně příjmu ze satelitů Astra nebo Thor naleznou další informace zde
Přístup na některé weby:
Někdy se může stát, že požadovaný obsah je určen jen pro distribuci v ČR – např. některé TV internetové vysílání jako ČT24, ČT4 sportovní vysílání, některé sázkové weby . Je to způsobeno tím, že Vaše IP satelitní adresa je z rozsahu satelitního HUBu (italsko/francouzská společnost) a server považuje Vaši polohu za náležející těmto zemím. Licenční politika nedovoluje některým serverům distribuovat obsah do zahraničí.
Jedinou možností jak tento problém eliminovat je připojit se přes satelit spojením typu VPN na nějaký VPN server v ČR a dostávat se do internetu přes tento server. To ale výrazně zpomalí přenosovou rychlost. Použít lze např. https://www.pravy.net/ nebo VPN hosting
Zahraniční reklamy:
pokud se Vám při otevření webové stránky zobrazují zahraniční (nejčastejí italské, francouzské) reklamy, je to způsobeno tím, že Vaše IP satelitní adresa je z rozsahu satelitního HUBu (italsko/francouzská společnost) a server považuje Vaši polohu za náležející těmto zemím. Obrana je snadná – musíte v nastavení prohlížeče zadat informaci, že server nesmí sledovat vaši polohu. Konkrétní nastavení závisí na prohlížeči. Obvykle to je na kartě nastavení. Např. v Chrome to je na kartě nastavení položka „Posílat při procházení webů požadavek Do Not Track“ v Mozille na kartě možnosti – informovat servery, že nechci být sledován, v IE na kartě Možnosti Internetu/Osobní údaje – zaškrtnout „Nikdy nepovolovat webům vyžadovat polohu“, Opera používá Nastavení/karta Soukromí a bezpečnost/ zaškrtnoput „Odesílat při prohlížení webových stránek požadavek ‘Nesledovat’ uživatele“. Je také možnost připojit se přes satelit spojením typu VPN na nějaký VPN server v ČR a dostávat se do internetu přes tento server. To ale výrazně zpomalí přenosovou rychlost.
Použití Wi-Fi routeru pro rozdělení přenosového pásma:
Pokud je terminál kasat používán pro připojení více uživatelů, může nastat potřeba omezit spotřebu dat jednotlivých uživatelů. Zejména přenos videa je datově náročný. Proto je dobré omezit přenosovou rychlost tak, aby video bylo „nepoužitelné“, tedy např. na cca 300 kbit/s. To je stále více než nabízí satelitní konkurence jako maximum, ale z pohledu služby Tooway s terminálem kasat to je rychlost velmi nízká.
K omezení rychlosti uživatelů je třeba použít router s tzv. „bandwidth management“.
Problém s přístupem na Internet:
Co mám dělat když se nemohu připojit k Internetu?
- Ujistěte se, že satelitní modem je zapnutý – svítí kontrolka napájení
- Zkontrolujte zda modem přijímá satelitní signál – kontrolka příjmu musí svítit trvale
- pokud bliká může být příčinou:
- velmi špatné počasí – u Vás nebo i v oblasti stanice HUB
- špatně zaměřená anténa – např. po velkém větru nebo neodborné instalaci
- problém s anténním svodem
- porucha modemu
- pokud bliká může být příčinou:
- Přesvědčte se, zda bliká kontrolka síťového připojení na modemu – pokud ne:
- zkontrolujte kabel spojující modem a PC
- zkontrolujte a případně opravte nastavení síťového adaptéru PC, restartujte PC
- Zkontrolujte zaplacení faktury – pokud máte delší dobu dluh, mohlo dojít ke zrušení Vašeho účtu
Co mám dělat když je spojení pomalé?
- Zkontrolujte zda nedochází k občasnému výpadku příjmu modemu – to by mohlo svědčit o malé úrovni přijímaného signálu
- Zavolejte na technickou podporu a požádejte o:
- zjištění parametrů satelitní linky – slabý signál může znamenat ztrátovost paketů a potřebu jejich opakování
- zjištění stavu Vašeho účtu – aplikace FAP:
- pokud došlo k omezení rychlosti v důsledku FAP mohu:
- počkat až dojde k obnovení služby plnou rychlostí – záleží který časový úsek byl překročen
- požádat o zvýšení limitu objemu dat – lze provést okamžitě, ale předpokládá úpravu smlouvy
- zakoupit „booster“
- pokud došlo k omezení rychlosti v důsledku FAP mohu:
Vliv počasí:
Použití satelitu s vysokou hustotou výkonu, automatická změně vysílacího výkonu a adaptivní kódová modulace zaručují dlouhodobou dostupnost spojení na úrovni 99,7% roční doby. Nicméně v období bouřek a přívalových dešťů dochází k výpadkům spojení – stejně jako u příjmu digitální televize přes satelit. V zimním období je třeba se přesvědčit, zda se anténě netvoří led.
Tooway KASAT je absolutně nejrychlejší Internet přes satelit tzv „satelitní internet“ !
Download až 30 Mbit/s, upload až 6 Mbit/s! Nevyhazujte peníze za pomalé a drahé připojení! Máte snad rychlejší a levnější satelitní připojení? Tooway je ideální řešení pro horský hotel, horskou chatu, penzion, venkovské oblasti bez ADSL a kvalitního pokrytí GSM.